Pazar, 21 Ocak 2018
.
.
chevron_left chevron_right
Teknoloji

Uzaydan Gelen Işınlar Telefonuzu Donduruyor Mu?

Kozmik dalgalar telefonuza zarar veriyor olabilir

243 Toplam Gösterim
Uzaydan Gelen Işınlar Telefonuzu Donduruyor Mu?

Yapılan araştırmalara göre Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan Vanderbilt Üniversitesi’nde uzaydan gelen kozmik dalgalar olabileceğini fark edildi.

Özellikle iyi seviyede iletişim sağlayabilen modemlere sahip akıllı cihazlar ya da bizzat modemler tarafından alması gereken sinyal dalgaları dışında bu kozmik dalgalar da cihaza çekilerek elektronik aksamların anlık olarak zarar görebilmesine sebebiyet veriyor.

Bu elektronik cihazların iletişimini sağlayan bit sistemindeki ikili kodlarda sıfırdan bire ya da birden sıfıra çevrilebilecek veri tamamen iletişimi bozabiliyor. Bu kozmik dalgaların ise dünya üzerindeki elektronik cihazların ikili kod sisteminde 0-1 gibi bir değişiklik yapabileceği için uçaklardaki anlık arızalar ve sistemin kilitlenmesi, bilgisayarların, akıllı telefonların ve tabletlerin kullanılamaması gibi durumlara yol açabiliyor.

Tek Olay Sorunu/Hatası olarak adlandırılan ve anlık sorunların oluşmasına dair yapılan testlerde transistör, yani çip boyutu küçüldükçe çip ne kadar güçlü olursa olsun anlık hatalara ve kozmik dalgalara daha dayanıksız hale gelerek daha fazla bozulabilir hale geldiği ni tespit eden üniversite, özellikle uzay görevlerinde mini transistörler yerine büyük çapta bir kullanım yapılması ve uzay araçları ile kıyafetlerinde kozmik dalgalara karşı çok daha iyi bir savunma yapabilecek sistemler olması gerektiği savunuluyor.

Yani teknoloji gelişilerek daha küçük nm süreçlerinden geçen çipler aynı zamanda beraberinde bazı sorunlar ve eksiklikler getirebiliyor. Ama bu durum sizin de aklınızda bulunsun, elinizdeki telefon donduğunda sebebi her ne kadar yazılımsal ya da donanımsal yetersizlik olduğunu bilseniz bile aklınızın bir köşesinde uzaydaki kozmik dalgalar olabileceği kalmalı.

Kaynak: Web Tekno

Etiketler:
VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE