Pazartesi, 19 Şubat 2018
.
.
chevron_left chevron_right
Magazin

Payitaht Abdülhamid Dizisinde Olay Yaratan Hatalar

Payitaht Abdülhamid Dizisinde gözden kaçan hatalar Murat Bardakçı'nın gözünden kaçmadı.

494 Toplam Gösterim
Payitaht Abdülhamid Dizisinde Olay Yaratan Hatalar

İlk bölümü ile geçtiğimiz hafta TRT 1 ekranında yayına 'Payitaht Abdülhamid' ile ilgili Murat Bardakçı dizide birden çok hatanın olduğunu, yazısında yer verdi. Ünlü tarihçi dizide yer alan hataları detaylı bir şekilde yazısında kaleme almış ve izleyenler için bu hataların düzeltilmesi konusunda keskin sözler ile dizi yapımcılarını uyardı. Abdülhamit’in hayatını konu alan Payitaht Abdülhamid'le ilgili sahnelerden birisi hakkında şu şekilde bir yorumlama yaptı. Abdülhamit’in Cuma selamlığına gidişini gösteren sahnesi ile başlıyor fonda çalan mehter marşı ile devam ediyor. Hemen sonrasında ise üniformalı ve de fesleri ile saray müzisyenleri zurnaların nakkareleri eşliğinde padişahın huzurunda tekrar mehter marşları ile devam ediyor. Murat Bardakçı’nın dikkatini çeken olay ise o dönemde henüz mehter marşının olmadığıdır. Mehter marşı o dönemde henüz yok iken dizide yer alması olayını gereksiz hatta büyük bir hata olarak görmektedir.

 

                Bardakçının yazısında yer verdiği sözleri ise şu şekildedir. ‘’ Abdülhamit dizisinde Abdülhamit’in Cuma selamlığına gidişini canlandıran bir sahne ile izleyicilere sunulmuştur. Fonda ise mehter marşı bulunmaktadır. Daha sonra ise üniformalı, fesli saray müzisyenleri zurnalar eşliğinde padişah Abdülhamit’in huzuruna çıkarlar ve yine aynı şekilde mehter marşı çalmaya başlar.’’

                O dönemlerde mehter marşı henüz yoktur. Abdülhamit tahttan indirildikten tam 2 yıl sonra Enver paşa tarafından yayınlamış bir haber ileicra etmiştir. Dizi severlerin bu küçük ayrıntıyı kaçırmış olabileceklerinden dolayı konu üzerinde hassasiyet gösteren Bardakçı dizide yer alan bu hatalara dikkat edilmesini söyledi.

Etiketler:
VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE