Pazartesi, 19 Şubat 2018
.
.
chevron_left chevron_right
Moda

Londra Moda Haftası'na Osmanlı Motifleri

Londra'da gerçekleştirilen moda haftasında Osmanlı motifli koleksiyon dikkat çekti.

365 Toplam Gösterim
Londra Moda Haftası'na Osmanlı Motifleri

Erdem Moralıoğlu Dünyaca ünlü Londra Moda Haftasında Osmanlıya dair motiflerden esinlenerek Türk ve İngiliz kültürünü bir arada yansıtmayı başaran bir koleksiyon sunmuştur. Türk asıllı olan Ünlü modacı Erdem Moralıoğlu Londra Moda Haftasında Koleksiyonunun Osmanlıya ait olan motiflerden ve de tarzlardan esinlenerek defilesinde tarih kokan kıyafetler sunduğunu söylemiştir.

            17 ila 21 Şubat tarihleri arasında gerçekleşmiş olan bu defilede tasarımlarını hikayeleştirmekten yana olan Erdem Moralıoğlu koleksiyonun giyilebilecek tarzda kıyafetler olmasıyla da dikkatleri çekmeyi başarabilmiştir. Moralıoğlu koleksiyonunda Osmanlı motifleri ve desenleri ile bir rüzgâr gibi geçerek izleyenleri şaşırtmıştır. Koleksiyonda 1930’lu yıllar ve 1940’lı yıllara ait olan ayakkabılar, çizmeler Türk halılarındaki zenginliklerden de faydalanılarak kabartmalı ve işlemeli kadifeler ile kullanım sağlanmıştır.

            Babouche tarzı terlikler ise eski İngiliz Nakışlarını andıran çiçekler ile işlenmiş ya da madalyalarda bulunan kalın şeritlerden esinlenilmiştir. Osmanlı platformu hakkında ise önemli bir bilgi veren Moralıoğlu Osmanlı döneminde platform ayakkabıların bayanların tuvaletlerini yapmak için kullandıklarını keşfettiği bilgisini aktarmıştır. Osmanlı döneminde abdest almak için platform ayakkabıya ihtiyaç duyulmaktaymış. Bunun sebebi ise abdest aldıktan sonra yere basmamak için platform ayakkabılara ihtiyaç duyulmaktaymış. Osmanlıdaki o ince zekâ günümüz de bazı kısımları hala çözülemese de insanlığa dair büyük adımlar atmışlardır. Moralıoğlu’ da Osmanlının o kıvrak zekâsına ve de o muhteşem ihtişamını sunarak görkemli bir defile sunmayı başarabilmiştir.

Etiketler:
VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE