Pazartesi, 19 Şubat 2018
.
.
Adem Korkmaz

Diriliş “Ertuğrul” Fırtınası

TRT 1 Ekranlarında Gösterimde Olan Milyonlarca İzleyiciyi ekranlara bağlayan Diriliş Ertuğrul

Kostüm seçimleri fevkalade olan dizi,iki saati geçen süresi ilede rekor kırıyor. Dizi izlemek ve beğenmekte ve diziler için fikir sahibi olmak bir çeşit kültürdür.

Diziler ile ulaştığınız kitleye bir diyanet kursanız yüzbinlerce cami yapsanız ve yılda beş milyar bütçe alsanız ulaşamıyorsunuz.Bir Polat Alemdar karakteri kadar gençliğe dokunamıyorsunuz. Benim nacizane fikrim diyanetin elindeki işler bırakıp dizi,sinema sektörüne girmesidir.

Üç sezondur baş üstünde baş bırakmayan Diriliş Ertuğrul dizisi reytinglerde de taş üstünde taş bırakmadı. Dizi her ne kadar Türk standarlarına göre başarılı olsada Dünya sıralamasında liste de kendine yer bulaması maalesef mümkün görünmüyor..

Öncelikle iki saate yaklaşan bir dizi her hafta bu süreye ulaşmak için uzatma sahnelere gitmek zorundadır. Ki bunuda dizi de sık sık görmekteyiz. Halime Sultanın ilk oğlu “Gündüz” ölecek mi,kalacak mı,kurtuldu mu gibi fikirlerin ışığığında ortaya çıkan sahnelerin uzunluğu,Hayma Ananın, haber ulaştırmak için bir çadırdan diğer çadıra giderken onbeş dakika süren sahneleri gibi bir çok şişirme işle karşılaşmaktayız.

Bu işi icad edenler, bize dizinin ne kadar süreceğini de yaptıkları işlerle göstermektedirler. En fazla bir saat,standart 40 dakika.Daha üzeri kaliteden taviz vermek anlamına geliyor.Zaten dizide sık sık buna denk geliyoruz.

Dizi kahramanı inanılmaz bir dik duruş gösteriyor. Nerdeyse hiç hata yapmıyor. Piskolojik manada ise bir Tanrı havasında. Hiç bir zaman yanlış şeyleri istemiyor. Böyle bir insan olmak asla mümkün değildir. İnsanlar hataları ile insandır. Ve bazen hatalar yapması,ego denen vazgeçilmezi göstermesi gerekiyor.

Adelet timsali olduğu iddia edilen Hz. Ömer kahramandı ancak nihai geçmişinde pişmanlı içinde ki bir evlat katili baba idi. Sultan Fatih’de yığınla hatalar işlemişti. Sabi kardeşlerini öldürmesi gibi.

Suçsuz bir cana kıymayı hiç bir mazeret izah edemez.

Diriliş Ertuğrul dizisi yakaldığı bu rüzgarı kaybetmeden önce Türk dizilerinin çıtasını yükseltebilir. Bunun içinde bu işin ehli olanları iyi izlemeli.Bunu yapmaz ise sadece Milliyetçilik rüzgarından faydalanan ticari bir çalışma olarak tarihin tozlu sayfalarında kendine yer bulacaktır.

Ayrıca dizide ödlekce yaşayıp,son anda kahramanca ölen kötü karakterlere de sık sık denk gelmekteyiz..

Diriliş “Ertuğrul” türk dizi sektöründe ki çıtayı yükseltti. Bundan sonra ya daha iyisini yapacaklar yada bu işe girmeyecekler.

Senarislerin vurup kıran ,çevresine ölüm yayna bir kahraman yerine vurmadan,kırmadan yaşatan ve yaşatmak için gerekirse ölen bir kahraman karakterine yönelmeleri tavsiye ederim.Ve Milyar dolarlık bütçesi olan Diyanetten daha tesirli olduklarını hesaba katarak yürümeliler.