Pazartesi, 19 Şubat 2018
.
.
chevron_left chevron_right
Magazin

Beyaz Baretlilerin Hikâyesi Oscarlık Oldu

Beyaz Baretliler Suriye'de yaşananları Kısa film yaptı ve Oscar'a layık görüldü.

436 Toplam Gösterim
Beyaz Baretlilerin Hikâyesi Oscarlık Oldu

Bu yıl seksen dokuzuncusu düzenlenmiş olan Oscar Töreni’nde birçok dalda Oscar adayları belirlenirken ‘’ En Kısa Belgesel Oscarına aday gösterilen "The White Helmets" (Beyaz Baretliler) kısa filmi ödüle layık görüldü. Suriye’ de yapılan iç savaşa gönüllü olarak katılan ve orada bulunan savaş mağdurlarına yapmış oldukları çalışmalarının hikâyesini anlatan belgesel tadında kısa bir filmdir.

                Suriye Sivil Savunma adı altında da bilinen Beyaz Baretlilerin hikâyesinde yer alan ve filmin Suriye’li kahramanı olarak ta bilinen Halid Hatip, bu gruptaki Beyaz Baretlilerin Türkiye’de eğitim aldıklarını ve bu belgeseli düzenlemek ve daha detaylı bir şekilde konuşabilmek için İstanbul’da toplantılar düzenlendiklerini söyledi.

                Halid Hatip şu sözlerini de eklemeden edemedi.’’ Tüm dünyadan tek beklentimiz bu yapmış olduğumuz kısa filmi izlemeleri ve ardı arkası kesilmeden yapılan bombardımanın durmasına yönelik Uluslararası arenada baskı yapmalarıdır. Sivillerin ölümlerinin olmaması için çaba sarf ettiklerini göstermeleri bizim bu kısa belgesele dair amaçladığımız bir konudur.

‘’Bu yapmış olduğumuz belgesel her ne kadar Oscarlık olarak gösterilse de bunun bizi gururlandırmış olması çok güzel bir durum fakat asıl bizlerin değinmek istediği nokta Suriye’de yaşananları insanlara gösterebilmektir. Beyaz Baretliler olarak Türkiye’de eğitim aldık ve bizlere gönüllü olarak katılan arkadaşlarımıza da Türkiye’den almış olduğumuz eğitimler doğrultusunda tecrübelerimizi aktardık ‘’diyerek sözlerini sonlandırdı. Halep’te çok zor şartler altında çalıştıklarını ve bu çalışmayı yaparken sivil savunmada bulunan kişilerin ne kadar zor şartlar altına çalıştığını göstermek olduğunu da konuşmaları arasında yer verdiler.

Etiketler:
VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE